Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

MINU HERBAARIUM
Leena Torim

EPIFANIO SOOVITAB

MINU VIDEOTEEGI LÕPP...
Marko Raat

RÄNDAJA ÕNN
Mehis Heinsaar

AMEERIKA. REIS NR 4
Vilen Künnapu

VAIMSUS INTELLEKTUAALSUSE VASTANDINA
Mathura (Margus Lattik)

UNE NÄGU
Marje Essenson, Karin Bachmann

MINU PLAADIKOGU
Mihkel Kleis

OUTSIDER MUSIC
Mihkel Kleis

HARRY PYE POSTKAART LONDONIST
Harry Pye

DOSHI SANGATH AHMEDABADIS
Udo Kultermann

HACIENDA. MÉXICO
Toivo Tammik

OMA RUUM JA IGAVENE SUVI
Rael Artel

MINU PINKYKOGU
Mari Laaniste

EPIFANIO RAMIREZ

ELU ILMA
Nato Lumi

MEESKOND

Minu herbaarium

Tallinna pirnõun

Pomoloog J. Christi on päärõuna1 kirjelduse esitanud juba 1794. aastal.2 Meie naabermaade pomoloogias kannab õunasort ikka ja alati Revaliga seonduvat nime. Üldiselt loetakse “Revalischer Birnapfel’it” (saksa) üheks meie vanemaks õunasordiks.

Kui veel sajand tagasi kuulus ta kasvatamiseks soovitavate sortide hulka, siis tänapäevaks on päärõuna tuntus ja populaarsus langenud. Võiks ju oletada, et viimase sajandi jooksul on lihtsalt aretatud hulgaliselt uusi õunasorte, mis oma omadustelt vanast päärõunast etemad. Võib-olla on selle puu viljad pisikesed, rohekad ja hapud?

Sugugi mitte! Ja minu sõnu võite uskuda, sest mu aianurgas juhtumisi kasvab üks vana päärõunapuu. Tegemist on suurepärase suveõunaga, mis valmib augusti teisel poolel. Õunad on just täpselt paraja suurusega, et neid paar-kolm tükki järjest ära nosida; ilusad, tumepunaste põskedega ja ümmargused. Viljaliha rohekasvalge, mure, sulava magusa pirnimaitsega ja meeldiva aroomiga.

Põhilised puudused, mida Tallinna pirnõuna puhul välja tuuakse, on tagasihoidlik saagikus ning hiline kande algus (5.-7. aastal). Õun ei sobi ka eriti hästi hoidistamiseks.

Seega on tegemist suurepärase puuga neile, kes kompottide-moosidega eriti mässata ei viitsi, kuid tahaks juba suve lõpus õuna ampsata. Ja soovitavalt ilusat punast ja ümmargust nagu supermarketis. Õunausse pole ma oma aia pirnõunades kunagi kohanud.

Lisaks sellele, et armas lugeja peaks nüüd suunduma aianduskeskusesse Tallinna pirnõuna istikut nõudma, tuleks luua tervele linnale uus märk. Kilud, tehke ruumi pirnõunale! Uuselamurajoonid ja linnale avatav mereäär tuleks Revali päärõunapuid täis istutada. Alleed ja õunaaiad tooksid Tallinnale tuntust lähedal ja kaugel. Mais, kui puudel puhkevad heleroosad õied, ja septembri alguses, kui punased ubinad hakkavad okstelt alla potsatama, oleks sobiv aeg korraldada õunaaedades pidustusi. Sügisel võiks õunapuude all korraldada ka visioonikonverentse, sest pähe kukkuva õuna stimuleeriv mõju mõttetegevusele on teada juba ammustest aegadest.

Leena Torim

Leena Torim on Mähel elav arhitekt. Vaata ka tema kirjatükke “Minu biblioteek”, “Raba” ja “Põdrakanep” (Epifanio 1/2005, 2/2005, 3/2006).

Joonistus: August Künnapu


1) ‘Päärõun’ on pirnõuna rahvakeelne nimetus.
2) Mägi, E., ‘’Õunapuu’’, lk 112, Tallinn 1975.