Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18            
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU PLAADIKOGU
DJ Drummie

HARRY PYE POSTKAART LONDONIST
ÖÖ MAA PEAL
Harry Pye

TULEVIKUPAVILJON
Marco Casagrande

KOHTUMISED JÕUGA
Vilen Künnapu

ROBERT COLESCOTT
Udo Kultermann

MIS TEEB FILMIST VÄGA HEA FILMI?
Andri Luup

ILMA KRIITIKA
Nato Lumi

ASTRAHAN
Toivo Tammik

HULL SAKSLANE
Toivo Tammik

INTERVJUU ANDRES EHINIGA

MEESKOND

Minu herbaarium. pÕdrakanep

Chamaenerion angustifolium on sihvakas – pikkust kuni poolteist meetrit –, silmapaistvalt kärtsroosade õitega. Mulle on ta alati tundunud vähemalt sama majesteetlik kui kuningate lill liilia. Elukohavaliku poolest on ta siiski pigem hulkur. Põdrakanep asustab sageli inimese poolt muudetud maastikke – raiesmikke, põlendikke, metsasihte, kraavikaldaid, teepervi. Võibolla soovib ta inimestega sõbruneda või hoopis meie poolt maastikusse tekitatud arme ravida?

Põdrakanepit hüütakse suveküünlaks (inglise keeles fireweed), õisiku punane leek põleb suvekuudel. Venelased on taimele nimeks pannud ivantšai.

Ahtaleheline põdrakanep on teiste elusolendite suhtes heatahtlikult meelestatud. Oma lehtede ja õitega suudab ta väidetavalt ravida 99 haigust. Juur on rikas tärklise ja suhkrute poolest ning teda võib kuuldavasti valmistada sarnaselt kartuliga. Seemned sisaldavad 45% õli. Varre tugevatest kiududest võib punuda nööri. Ühesõnaga erakordselt praktiline taim.

Põdrakanepit olen ohtralt leidnud Tallinnaski – Paljassaarel, Tondi rabas, Balti jaamas. Kindlasti on tulnud ta siia oma abi pakkuma. See hea, ilus, vähenõudlik ja abivalmis lill tuleks avasüli vastu võtta, lasta tal vohada roosade tuules lainetavate väljadena kõikjal, kus vähegi üleliigset ruumi – tühermaadel, majakatustel ja pargiservades.

Leena TorimLeena Torim

Leena Torim on Mähel elav arhitekt.
Vaata ka tema lugusid “Minu biblioteek” ja “Raba
(Epifanio 1/2005, 2/2005).