Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU FILMIRIIUL
Marianne Kõrver

MINU RAAMATUKOGU
Kaspar Jassa

Idabloki kujutlused
Andri Luup

INTERVJUU LEIPZIGI MAALIKUNSTNIKU MATTHIAS LUDWIGIGA
August Künnapu

IDAEUROOPLANE ALEKSEJS NAUMOVS
Vilen Künnapu

MÜSTILINE KERA VÕRUS
Diana Vene, Vilen Künnapu

INTERVJUU BARRY THOMPSONIGA
Harry Pye

KUIDAS NÄLJUTADA KONTSEPTSIOONE JA TOITA RAHVAST? * INTERVJUU APHRA TESLAGA
Tanel Rander

AYN RANDI SUURROMAANIST "ALLIKAS"
Jan Kaus, Vilen Künnapu

ME KÕIK OLEME ELUKUNSTNIKUD
Jürgen-Kristoffer Korstnik

NATO LUMI UURIMISRETK METSIKUTELE ALADELE IDA-EUROOPAS
Nato Lumi

AUGUST KÜNNAPU Ida-Euroopa maaliseeria

MEESKOND

KALLUTATUD VÕI LIIALDATUD
KUJUTLUSED IDABLOKI PÕHJATIIVAS,
laia pintsliga

Idabloki kujutlus nr 1 - idablokis on madal moraal, siin saab musta raha pesta, kas pangas või kinnisvaras, kõik on ostetav ja müüdav.

Idabloki kujutlus nr 2 - lääs on tsiviliseeritum, kultuursem, ida on emotsionaalsem, impulsiivsem. Idas on inimesed agressiivsed, läänes viisakad ja sõbralikud. Läänetiib on loodusest kaugenenud, sest seal ei ole enam loodust, idatiib looduslähedasem, on kontakt allesjäänud elavaga.

Idabloki kujutlus nr 3 - idabloki inimesed usuvad kergesti lääne tõdedesse ja püüavad norme täita, kuigi aeg-ajalt tekib neil soov siiski ka oma rahvusriiki edendada. Läänetiivas on kõik meeleavaldajad, idablokis ollakse nõus, vagurad, harjunud rõhumisega, idakad kannavad uhkust ja mõõka põues, ei ütle, mida nad mõtlevad, vaikivad ja kõõritavad altkulmu. Idas on rõhutud ja okupeeritud - kannatajad, selgrootud, kes nüüd selga sirgu hakkavad lööma ja keda läänetiib kadestab nende kannatuste pärast.

Idabloki kujutlus nr 4 - idabloki inimesed on mehelikumad ja naiselikumad. Seal on mehed karusemad ja mehemad ning naised naisemad. Mistõttu teevad idabloki kutid kõik lääne meestetööd, nagu betoonivalu ja ehituse ning masinaremondi, hoiavad töös nii tehaseid kui ka langetavad lääne metsamurdu. Ning naised teevad kõik naiste tööd, hooldavad vanureid, kannavad kleite ning teevad modellindust, abielluvad ja korrastavad kodukollet. Lääne mehed käivad parlamendis lipsudega debatte pidamas ning lääne naised käivad hallides pükstes ja pastelse T-särgiga ning imestavad miks nendega nii vähe tantsida tahetakse. Lääne inimene ravib neuroosi ja psühhoosi, idainimene tuksis selga ja rakkus käsi. 

Idabloki kujutlus nr  5 - mõned idabloki mehed teevad allhanget läänlaste maffiale, tassides uima-aineid laiali ja mõned idaneiud magavad läänlastega raha eest. Ei ole kuulda olnud vastupidist, et mõni korsiklne on Leedu kurjategijate teenistuses või mõni saksa neiu Ukrainas teeneid osutab.

Nõukogude sõjamemoriaal Viinis. Foto: Andri Luup

Nõukogude sõjamemoriaal Viinis. Foto: Andri Luup

Idabloki kujutlus nr 6 - idabloki inimesed on sakraalsemad ja usuvad rohkem traditsiooni ja pühadust, peavad hingelist puhtust ja vertikaalset mõõdet au sees. Samas kui lääne inimesed müüvad oma kirikuid diskoteekideks ja hülgavad oma kultuuri ning selle vundamendi. Idas peetakse veel pulmi ja peiesid ning pühitsetakse surnuaiapühi, räägitakse esiisadest ning tegeletakse pärimusmuusikaga, läänes on kärgpered, tinderid ja muu muusika.

Idabloki kujutlus nr 7 - idabloki inimesed ei ole liberaalsed, vaid on tagurlikult parempoolsed, iganenud vaadetega, kellest ainult linlased on natukene edumeelsemad, samas kui lääne inimesed viivad lõpule Lenini plaani ning kommunistide visiooni isemoodi ja igasuunalisest võrdsusest kas tööliste-töösturite, naiste-meeste, sugude-vähemuste vms kategooriate vahel uskudes, et taoline võrdsus on võimalik kapitalismi sees.  Idabloki inimesed usuvad, et võrdsus on võimalik kompetentsi põhjal, mis tagab võrdsed võimalused, lääne inimesed usuvad, et võrdsus peab olema kohustuslik misiganes kategooriate vahel või põhjal - mis teebki idabloki inimestest kapitalistid ja läänetiiva inimestest sotsialistid. 

Idabloki kujutlus nr 8 - idabloki inimesed usuvad, et hariduses on hea kombinatsioon vanadest väärtustest ja innovatsioonist, läänebloki inimesed usuvad, et teadusest ja innovatsioonist piisab ja vanad väärtused võiks asendada uutega. Idabloki inimesed sooviksid oma kultuuri ja keelt säilitada, riigipiire hoida, läänetiiva esindajad usuvad globaalsesse perre ning üleilmsesse ilmakorda.

Idabloki kujutlus nr 9 - idatiivas peab oma viimast võitlust mehelik maailmapilt, läänes on pehmed väärtused ja naiselik maailmapilt võitnud.

Idabloki kujutlus nr 10 -  idablokis on tugev usk musta palka ja usaldamatus riigi vastu, läänes on tugev usk riiki ja kodanikuühiskonda ning maksude maksmisse, mis ometi ei takista läänetiival idabloki töömehi mustalt tööle võtmast.

Idabloki kujutlus nr 11 - läänetiib usub horisontaalsesse juhtimisse, idablokk vertikaalsesse juhtimisse ja kõva käe mentaliteeti. Läänetiivas on jutt ümar, idas terav ja konkreetne. Idas saab kas nii või naa, läänes nii ja naa. Läänes valitseb paljusus, idas ühesus. 

Idabloki kujutlus nr 12 - idabloki inimesed on vaesed ja sõidavad vanade luksautodega, läänes on kõik rikkad ja võivad mõelda prügi sorteerimisele, kliima soojenemisele, keskkonnasäästule ja elektriautodele. Idablokis raiutakse valimatult metsa ja pannakse see väärispuit läänetiivas graanulitena katlamajja, et lääne inimesel oleks soe, idablokis on tooraineid, mida läänes enam pole.

Idabloki kujutlus nr 13 - idabloki inimesed ei lisa enda menüüsse hormoone, ei lõika end ümber teiseks, on alandlikumad selle suhtes, mis loodus neile on andnud, nad ei ole sündinud valesse kehasse, vaid sellesse vigasesse kesta, mis neile on antud.

Idabloki kujutlus nr 14 - idabloki inimesed salgavad sageli oma minevikku, häbenevad ennast ja läheb aega, enne kui idatiib raputab maha endalt vanad kompleksid ja inimene tõstab pea ja vaatab rahulikult otse silma.

Idabloki kujutlus nr 15 - idas pakutakse ilusat muinasjuttu, usutakse ideaalidesse, läänes pakutakse eksistentsiaalset tühjust ilma igasuguste ideaalideta. Ida ja lääne vahel või piiril elavatel on valikus “muinasjutt ilusa lubadusega” või “täielik tühjus ilma igasuguse lubaduseta”.

Idabloki kujutlus nr 16 - idas lehvitatakse rahvuslippudega, läänes vikerkaareplagudega.  Idablokis usutakse, et lapsi peab kaitsma uue eest ja andma talle kindlust samade lugude kaudu, millega ise suureks saadi ja muinasjuttudega, kus on printsid ja printsessid. Läänetiivulised usuvad, et lapse silmad tuleks kohe peale sündi avada ja seetõttu tehakse varakult sooneutraalset vms propagandat. Idabloki inimesed usuvad kindlalt, et sugusid ei saa maamunalt kaotada, lääne inimesed nii ei arva ja idakad ei suuda endale põhjendada, miks siis samasoolistes paarides üks pool ikkagi naise rolli ja teine mehe rolli võtab. Idabloki inimestele tundub see rollimängu ning “teatrina”.

Ise ma imetlen paradoksaalselt mõlemat poolust - nii ida müstikat kui lääne tõelist sära - ja on ülim õnn sündida kohta, kus ida ja lääs kokku saavad. Siin on tegelik potentsiaal ilusaks sümbioosiks. Olen vaikimisi idabloki patrioot, ei soovi olla sündinud kusagil mujal.

Äärmuste puhul ja taolise polariseeritud ida-lääs telje üle võlli keeramisega saab ehk igaüks omi kujutlusi ise raalida, kuhu tema paigutub, millised äärmused tema peas on või ei ole, millega ta nõustub, millele vastu vaidleb, et vaagida iseenda sisemust. Mina olen mõõdutunde poolt, olen nii minevikule kui tulevikule avatud. Eelkõige selleks, et elada olevikus. 

 

Andri Luup. Foto: Herkki Merila

Andri Luup. Foto: Herkki Merila

Idabloki kujutlus nr 17 - idas ollakse jämedad ja labased, läänes õrnad ja peenetundelised. Idas on inimesed räpased ja haiged, läänes hügieenilised ja terved. Idas surevad varakult, läänes võib-olla ei suregi.
Idas elatakse peost suhu, läänes pannakse raha kõrvale. Läänes jagatakse ülejääki idaga, idal ei ole midagi kolmandatele jagada.
Idas püüavad inimesed näida ja jõukust koguda, läänes ei pinguta keegi selle nimel, kuna omanditung üksinda on madal.
Idakad on kõik oma kunagise vara maha müünud ja peavad seda nüüd läänelt kallimalt tagasi ostma.
Idas on inimesed alaväärsuskompleksidega ja rahutud, läänes rahulikud ja humoorikad.
Läänetiivas on tähtis maitseelamus ja teadlikkus, idas täisjoomine ja unustus.
Läänetiivas toodetakse seriaale, mida idas meeleldi vaadatakse ja järgi tehakse.
Läänetiivale meeldib dikteerida norme, idas kehtivad kirjutamata reeglid.
Idas naerdakse keelatud naljade peale, lääs keelustab järjest uusi sõnu. 
Idas on inimesed naiivsed, läänes realistid või vastupidi.
Idas on inimesed hoolimatud, läänes hoolivad ja ühiskondlikud.
Idas on inimesed kinnised ja kartlikud, läänes avatud ja vabad.
Idas on inimesed kättemaksuhimulised ja halastamatud, läänes andestavad ja heasüdamlikud.

Andri Luup
on näitekirjanik ja lavastaja.
Vaata ka tema tekste “Mis teeb filmist väga hea filmi?” (Epifanio 3 / 2006), “Formaadi ohvrid” (Epifanio 6 / 2007), “Mida ma avastasin soomlastega koos olles?” (Epifanio 8 / 2008), “Tallinna paigad” (Epifanio 9 / 2008), “Must masendus valge lina peal” (Epifanio 10 / 2009) ja “Ugri Dylan” (Epifanio 16 / 2018)