Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

RAAMATUKOGU KUI ELUKAASLANE
Peeter Sauter

PAAR SÕNA SINDY ILVESE DIGIGRAAFIKAST

VÄLJAD JA VÕIMALUSED
Mait Vaik

ÜHE KUNSTNIKU PORTREE: JUKA KÄÄRMANN
Mehis Heinsaar

INTERVJUU JÜRGEN-KRISTOFFER KORSTNIKUGA
August Künnapu

KUNSTI VABANEMINE EELARVAMUSTE AHELATEST
Vilen Künnapu

KALJO SIMSONI ELUST JA LOOMINGUST
Helen Kooviste

ELAV ARHITEKTUUR
Ahti Sepsivart

VARJUJÄETUTE POOLEL
Elo Viiding

UGRI DYLAN
Andri Luup

VARJATA HEAD EI SAA. VÄLJAVÕTTEID EESTI MARGINAALSEST LEVIMUUSIKAST 1970.-80. AASTATEL
Martin Jõela

KOHVIK, "TÕENDEID OLEMASOLUST"
Nato Lumi

MEESKOND

KOHVIK, “TÕendeid olemasolust”

Kohvik

Kohvik “Tõendeid olemasolust“. Mart Aas ja Mait Vaik

Tundmatu uue bändi “Kohvik” plaat “Tõendeid olemasolust” on väljas. Ja läheb sisse tagasi, sest sobib kõige paremini (köögi) seina. Tegu on senitundmatu helikandjaga – keraamilise plaadiga, millel on laululingid ehk siis maailma esimese nii-nimetatud linkerplaadi ehk Linkeriga. Linker™? Mis see v0el on?

Kohtume linkeri väljaandjatega köögis. Mehed on muhevil ja puhevil. Ühel neist on seljas sulejope kirjaga Sugarfree life. Aga see selleks. Küsin algatuseks “Mis on Linker™?” ja saan vastuseks “Linker™ võib olla ükskõik mis ese või asi, suva jubin, millele saab lingi(d) peale kirjutada ja seda füüsilisel kujul jagada. Lugude lingid või hüperlingid, noh.”.

Hoian käes maailma esimest Linkerit. Keraamiline plaat. Laulude lingid kenasti kirjas, kujundatud ja puha – plaat nagu plaat ikka, ainult et keraamiline; selline, mis tavaliselt seinas. “Mis ma pean need lingid siis ise arvutisse või telefoni sisse tippima vä?” küsin. “Kui kuulata tahad, siis jah,” saan vastuseks. “Kohvi jood?”

Tundmatu ansambli tundmatus formaadis plaat tundmatute uute lauludega, “mille olemasolu ka tegijad ise vaevu-vaevu teavad” nagu nad ütlevad, ehk siis peaaegu alateadlikult valminud lugudega – saan aru nii. “Jaa, pigem öine või õhtune kuulamine. Köögis.” Vaatan linke ning mõtlen kas viitsiks neid sisse tippida.

Muusikažanriks on väidetavalt tragomöödia ehk siis lugude rääkimine “läbi traagilise ussimunni või ka läbi kerguse”, nagu üks bändiliikmetest enda arvates ehk vaimukalt ütleb. Kes täpselt, pole oluline. “Kas peate silmas kreekakeelsest sõnast tragos tulenevat “tragöödiat”? Tragos tähendab “sokk” ja tragöödia tähendas algselt “sokulaul”,” uurin ma. “Sokk? Mis sokk?” küsitakse peale tekkinud vaikust.

Aga kes on “Kohviku” liikmed ja miks nad muusikat teevad? “Selleks, et saaks lugusid teha, neid kuulata, plaate välja anda ja esinemas käia,” ütleb Mart Aas, üks uue bändi liikmetest. (Pole just kuigi terane vastus, vilkseerub ehk käib mul läbi pea.) Teine liige Mait Vaik suskab muiates, et “Mida sa mulised, mõttetu jutt” ja saab Mardilt vastuse “Mis mõttes? On ju nii. Ütle siis ise midagi targemat.” Bändi kolmas liige, keegi Tarmo, tõmbab piipu ja vaikib. “Ansambli tööjaotus on nii, et kõik teevad kõike, ainult Tarmo ei tee sisuliselt mitte midagi, tõmbab piipu ja näeb visuaalselt efektne välja,” ütleb Mart. “Tal ei ole bändis mingeid kohustusi, küll aga kõik õigused, ja ta teeb laval ja ka mujal mida tahab.” “Olgu öeldud, et teised bändi liikmed seda omale lubada ei saa, ei või ega taha,” lisab Mait.

Maidul on uued kingad, mida ta köögis edasi-tagasi kõndides “sisse kannab”, aga see pole tänase loo teema. Ka Mardil on uued kingad. Räägime “Kohviku” uuest plaadist seda ja teist, püüan välja peilida, miks on selle pealkiri “Tõendeid olemasolust”, aga vastuseks on vaikus. Küsin, miks üks lugudest on hoopis video, mitte muusikapala. Taas vaikus. Lõpuks küsin “okei, aga kust neid teie niiöelda plaate siis saada võib või kuidas te loodate nendega turule tulla?” Mehed vahetavad pilke. Siis vaatab Mait diagonaalis (umbes 30 kraadise nurga all) köögiseina, süütab laelambi, astub sammu akna poole (jne, tüüpilised pseudotegevused, kui vastata ei oska) ning Mart tõttab talle vastusega appi:” Plaadid ei ole veel kõigis suuremates ehituspoodides saadaval, aga võiks olla.” “Jälle naljajuttu, ah? Tüütu. Aga jah, neid ei saa praegu mitte kuskilt,” lisab Mait. “Me tõmbame turunduse järgi. Veits äkki tuli see plaat välja lihtsalt. Praegu on meil ainult meiliaadress kohvikukiri@ gmail.com. Kogu suhtlus käib selle kaudu.” “Jajaa, meilboks on boss, rääkige temaga kui miskit, tema ajab asju ja teeb kõik ära, jajaa. Korraldab laive ja saadab plaate, viib kõik kurssi ja aitab rajale. Tema on boss,” lisab Mart. “Me oleme meeletult hõivatud muidugi. Viis laivi päevas, hullem kui Joalal omal ajal. Tipus on täpiline, sellega peab arvestama.”

Vaikus. Ma ei saa midagi aru. Pea käib ringi. Täpid silme ees. Õlg tuikab kergelt, sest eilne õuntekorjamine on tõmmanud sinna haava ehk rebendi. Kipitab. On see nüüd eluvalu või oksakriibe tont seda teab, aga jaks on otsas. Ma ei viitsi rohkem, materjal on enamvähem koos. Lähen minema.

Õhtul, kui varjud on veninud pikaks ja vana seinakell lööb seinal juba teist öötundi, öötramm ragistab oma viimast ringkäiku, part laperdab aknaorvandisse istuma ning katab pea tiivaga, kuulan “Kohviku” lugusid ja mõtlen... “oleks pidanud ikka Statoilist kaheraudse võtma... Või mis Statoilist, neil on ju nüüd mingi uus nimi... mis see oligi”. Kuulan lugusid. Paar on täitsa head. Tuju on lõpuks suht parem, sest artikkel on valmimas ja see tähendab, et võib magama minna. Oli tegus päev.

Lõpusõnad: Plaat seina ja klapid pähe, “Kohvik” on teinud linkerplaadi, mis sobib köögiseina ja kuulamiseks. Suhkruvaba tragomöödia keraamikas ja muusikas.

Aga und ei tule. Nutta tahaks. Aga ei viitsi. Plaaditutvustusi rohkem ei kirjuta see on selge ja see on viimane. Näed ei saa pidama – kui draiv on peal siis tuleb nagu varrukast. “Võitleja arvesta lõpuks sa võita ei saagi. Su võitluse ilu on ainuke mis sinust jääb.” Uni, tule juba.

NATO LUMI
enesekriitik

 

LOOD JA LINGID:

1. KAHJUKS:
http://bit.ly/kahjuks

2. VEIDER VIGA:
http://bit.ly/veider_viga

3. IDENTITEET:
http://bit.ly/identiteet

4. LAUAL:
http://bit.ly/laual

5. IT’S SO HARD:
http://bit.ly/its_so_hard

6. SOOJALT:
http://bit.ly/soojalt

7. ANSAMBLI VÄIDETAV TEKKELUGU VIDEONA:
http://bit.ly/kohviku_saamislugu

KOHVIK
kohvikukiri@gmail.com