Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800
Artickles in English Toimetaja veerg

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU RAAMATURIIUL
Ahto Külvet

MINU PLAADIKOGU
Kärt Ojavee

KOLM EESTIVENE KIRJANIKKU
Ilona Martson

ANDREI IVANOV
Painaja

P. I. FILIMONOV
Valik luulet

NIKOLAI KARAJEV
Valik luulet

MONOLOOGID. ETENDUSE AJAL LAVA TAGA ESITAMISEKS.
Nato Lumi

NIKOLAI POLISSKI MAAMÄRGID
Vilen Künnapu

VENE VAIMU ERIPÄRA
Vilen Künnapu

ZEN AIAD ALGAJATELE!
Tomomi Hayashi

AABEL VIKERPUU, ÕNNELIK SURIJA
Mehis Heinsaar

PINGE MEREVAIGUS
Yuri Avvakumov

MEESKOND

Nr 13 kaasMarssi mängiti Margarita auks. Talle sai osaks väga pidulik vastuvõtt. Läbipaistvad näkid peatasid oma ringmängu jõe kohal ja lehvitasid Margaritale vesikasvudega. Lagedal rohetaval jõekaldal kaikusid nende valjud tervitused kaugele. Alasti nõiad hüppasid pajude tagant välja, seadsid end ritta ja tegid Margaritale sügava õukonnakummarduse. Kitsejalgne faun tuli linnutiivul, suudles kätt, laotas siidvaiba rohule, küsis, kuidas kuninganna suplusega rahule jäi, soovitas pikali heita ning puhata.

Mihhail Bulgakov, "Meister ja Margarita"

Armas lehelugeja, Sa hoiad käes Epifanio 13. numbrit. See on vene kultuuri eri. Seni on ilmunud olemuslikkuse eri (Epifanio 2/2005) ja inimeste eri (Epifanio 5/2006).

Käesolev number võtab kokku viimase aja huvitavaimad nähud vene kultuuriruumis – nii meil kui mujal. Eestist on jäänud silma hea tunde ja voolava tekstiga noored vene kirjanikud. Ilona Martson annab ülevaate Andrei Ivanovi, P.I. Filimonovi ja Nikolai Karajevi loomingust, keda ühendab tema sõnutsi "radikaalne kippumatus kõnelda eikellegi teise kui iseenda nimel". Iseloomulike käekirjanäidetena on mainitud autoritelt toodud mõned luuletused ja miniatuurid.

Harry Pye postkaart Londonist räägib seekord Woody Alleni noorpõlvefilmist "Love and Death", mis lähtub tema lemmikutest vene kirjandusklassikas ja Olga Tšerniševa näitusest Calvert 22-s Londonis, mis kujutab lihtsaid vene inimesi. Juri Avvakumov kirjutab valguse ja pimeduse peibutavast salapärast. Juttu tuleb ka ürgse jõuga vene maakunstist – Nikolai Polisski bakla˛aanidest, roigastest ning puuhalgudest valmistatud mastaapsetest skulptuuridest tillukeses Nikola-Lenivetsi külas. Sünergia on tekkinud kunstniku koostöös külaelanike ja Emakese Loodusega – skulptuurid näevad välja meeldivalt erinevad kõigil neljal aastaajal. Vilen Künnapu otsib müstilise ja vaimse vene hinge eredaimaid avaldumisvorme arhitektuuris, filmikunstis ja elus.

Eestis elav jaapani arhitekt Tomomi Hayashi püüab kokku võtta jaapani zen-aedade olemuse. Mehis Heinsaar portreteerib Aabel Vikerpuud, noort ja teenelist surijat, kelle käest eakad prouad käivad suremiskunsti õppimas. Mart Aas ja Nato Lumi jagavad kahekesi nupukaid kavalusi näitlejatele, kes mängivad vaid väikseid sutsakaid pika tüki alguses ja lõpus.

Head tutvumist Epifanio 13. numbriga soovides,

August Künnapu / toimetaja

Foto: Aive Mets