Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU RAAMATUKOGU
Filipp Krusvall

MUNTINLUPA VANGLAS
August Künnapu

MÕNE SÕNAGA LÄTI MAALIKUNSTI VIIMASTEST ARENGUTEST
Maija Rudovska

LUMI
Leena Torim

PÄEV ILMA MOBIILITA
Eve Arpo, Riin Kranna-Rõõs

NEPAALI IMPRESSIOONID
Vilen Künnapu

KAKS LINNA: LINNAMAASTIKU MUUTUMINE TÄNAPÄEVA HIINAS
Peteris Ratas

HARRY PYE POSTKAART LEEDSIST
Harry Pye

LEO GIDONI RÄNDAV MÕISTUS
Mehis Heinsaar

ANTONIO MACHADO
Lauri Sommer

MUST MASENDUS VALGE LINA PEAL
Andri Luup

KULTUURITUS. KULTUURIVABA PÄEV
Mart Aas

INTERVJUU RUUTMEETRIGA
Mikk Mutso

MEESKOND

Minu raamatukogu

Kuna mul ei ole kunagi eriti palju raha olnud, siis ei ole ma ka suur raamatuostja. Tavalises raamatukogus istumiseks või raamatu väljaotsimiseks olen ma aga liiga rahutu olemusega. Võibolla seepärast on mu lemmik raamatukogu Elav Raamatukogu. Elav on ta selles mõttes, et raamatud on elusad – raamatuteks on inimesed. Ja neid saab laenutada.
Elav Raamaukogu sündis 2000. aastal Roskilde festivalil. Viis Taani noormeest, kelle sõber oli just Kopenhaageni ööelus pussitada saanud, mõtlesid teha midagi, mis suurendaks teadlikkust vägivallast ja looks festivali külastajate vahel suhteid ja dialoogi. Kõlab igavalt ja formaalselt nagu linnukese kirjasaamine EL projekti jaoks? Siiski-siiski, väikesesse telki kogunes 75 elavat raamatut, millel igalühel oma pealkiri – näiteks eluaegne ülekaaluline, pikaajaline töötu, lesbi, kris˘naiit jne. Raamatu pealkiri ei ole mäng, vaid vastab ka tegelikult inimesele, kes selle taga on. Niisiis istus politseinik, kes luges raamatut “Graffitikirjutaja”, death-metali kuulaja lehitses “Viiuldajat” ning jalgpalli fanatt unustas end vestlusesse “Feministiga”.

Elav Raamatukogu peegeldab väga palju elu. Nagu eluski, valitakse ka siin raamat ju pealkirja või kaanekujunduse järgi. Või jäetakse seetõttu valimata. Sest mis on esimesed mõtted, mis sulle pähe tulevad, kui näed raamatut pealkirjaga “Homo” või “Venelane” või “Parkimiskontrolör” või “Jehoova tunnistaja”? Kui palju eelarvamusi sul seoses sellega näiteks on? Ja kui palju sa nendest inimestest tegelikult üldse tead? Kas sa neilt üldse midagi küsida julged?

Lugeja saab endale raamatu laenutada 20 minutiks. Mis edasi saab? Kui ma oma esimese elava raamatu laenutasin ja üldse kogu raamatute nimekirja vaatasin, siis kõigepealt tekkis hirm – mis ma nüüd selle raamatuga siis peale hakkan, mida ma pean tegema? Kui tavalist raamatut saan ma passiivselt lehitseda, siis nüüd pean ma ju raamatu avamiseks midagi küsima? Ja mida ma teen raamatuga, mille pealkiri on “Pime”? Hirmutav.

Minu esimene raamat oli “Õpetaja”. Huvitav... kuigi koolis oli mul ju palju õpetajaid, ei olegi ma kunagi üheltki õpetajalt küsinud näiteks, kas sa oled õpetajana õnnelik? Või kuidas sa end selles hairidussüsteemis tunned? Ma ei tea, kas mul oleks tavaelus inimesega, keda ma esimest korda elus näen ja kes elukutselt õpetaja, võimalik nii kiiresti ja lihtsalt tõeliselt siirast ja head kontakti saada. Jah, ja tuleb välja, et õpetaja ei olegi tingimata elutu zombi, vaid elus inimene, kes näiteks kirjandustundi viib läbi foorumteatri meetodil ja Fausti sisu kontrollimiseks palub õpilastel selle alusel telesaade välja mõelda.

Elav Raamatukogu on Taanist levinud igale poole üle maailma ning Austraalias on avatud esimene pidevalt töötav Elav Raamtukogu. Ka Eestis toimub see erinevate ürituste raames üsna tihti. Aga Elava Raamatukogu loomine on ka igaühe enda kätes. Tee oma esimene Elav Raamatukogu juba täna õhtul. Ühest raamatust piisab. Alusta sellest, et mõtle, kui sa oleksid raamat, siis mis pealkirja sa kannaks? Mitu erinevat raamatut sa endas leiad? Endale pealkirja panemine võib olla raskem ülesanne kui nii mõnegi paksu paber-filosoofiraamatu läbilugemine.

Tere tulemast Elavasse Raamatukokku! Lugemissaaliks on kogu maailm!

Filipp Kruusvall
on “Pool-eestlane”, “Linnavurle”, “Psühholoogia üliõpilane”, “Lasnamäelane”, “Maamees”, “Ürituste korraldaja”, “Ehitaja” ja “Kirjastaja”.