Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU RAAMATUKOGU
Filipp Krusvall

MUNTINLUPA VANGLAS
August Künnapu

MÕNE SÕNAGA LÄTI MAALIKUNSTI VIIMASTEST ARENGUTEST
Maija Rudovska

LUMI
Leena Torim

PÄEV ILMA MOBIILITA
Eve Arpo, Riin Kranna-Rõõs

NEPAALI IMPRESSIOONID
Vilen Künnapu

KAKS LINNA: LINNAMAASTIKU MUUTUMINE TÄNAPÄEVA HIINAS
Peteris Ratas

HARRY PYE POSTKAART LEEDSIST
Harry Pye

LEO GIDONI RÄNDAV MÕISTUS
Mehis Heinsaar

ANTONIO MACHADO
Lauri Sommer

MUST MASENDUS VALGE LINA PEAL
Andri Luup

KULTUURITUS. KULTUURIVABA PÄEV
Mart Aas

INTERVJUU RUUTMEETRIGA
Mikk Mutso

MEESKOND

LUMI

Kuna olen arhitekt, on minu töövahendiks materjalid. Mul on aja jooksul kogunenud väike arsenal, mille hulka kuuluvad näiteks põhk, paber, vill, puu ja lumi. Siinkohal tutvustaksin Teile üht suurepärast loodusvara, mida meil Eestis õnneks veel talviti leidub.

 

 

Iglusid ehitamas Iglooliku saarel Nunavutis, Kanadas.
Foto raamatust: Paul Olivier,
“Dwellings. The Vernacular House World Wide” (Phaidon, 2003)

Mis värvi on lumi? Lumi on ERE. Lumi-ere = lumière (pr k “valgus”). Lumi on valgus. Lume valgus võib olla nii ere, et teeb lumepimedaks. Jää on läbipaistev, väikestest jääkristallidest tehtud lumehelbed ja lumehelvestest tehtud hanged mitte. Hanges tekib diffusiooni effekt – mikrokristallid peegeldavad Päikeselt tulevat valget spektrivalgust laiali eri suundadesse. Ükski valguskiir ei pääse lumepinnalt ilma, et teda tuhatkordselt laiali hajutataks. Kuna lume iga mikrokristall eraldi on läbipaistev, pole valguse teekond üheski kohas takistatud. Lumi on kohev valgusreflektor.

Lumevaikus. Lumi summutab helid. Lumi sajab hääletult. Vihm krabiseb. Vaikus on loodusvara ja valgus on loodusvara. Lumi on talve suurim varandus.

Lumi on struktuur. Kord on ta räitsakas, siis väike korrapärane täheke. Lumesadu on kaos, kus igal helbel oma kindel langemistee ja maandumisplats kohevas hanges. Lumi keerutab ja tantsib, ta ei peksa vastu akent. Lumel on hiilgust ja graatsiat.

Lumi on soe. Kõik oleneb muidugi võrdlusmaterjalist. Kui õues on pakane, siis lumehanges on ikkagi null – ehk siis mitukümmend kraadi soojem kui õhus.

Lumel on nüansid. Meie neist siin ei taipa. Inuiidid (eskimod), kes elavad metsavööndist edasi põhja pool, keset lumevälju, kasutavad lume kohta meist palju enam erinevaid sõnu. Neil on lumesid nagu meil metsas puid. Nemad ei tea võib-olla kasest ja tammest midagi. Ja pole vajagi. Igaüks peab tundma väga hästi eeskätt seda keskkonda, kus on tema kodu.

Ja iga keskkond teeb inimese / kogukonna oma näo järgi. Annab talle oma hinge. Inuiidid elavad tugevates kogukondades ja ei pelga pikki (mitmed sajad kilomeetrid) kelgusõite, külastamaks sugulasi ja sõpru. Piltide peal, mis mulle ette on sattunud, on nende pilgud terased ja ilmed rõõmsad ning rahulikud. Nende palged kiirgavad lumevalgust.

Lumest maju ehk iglusid ei ehita sugugi kõik inuiidi hõimud. Need, kes ehitavad, teevad seda nii – leitakse sile, kerge kallakuga koht. Leitakse sobiva konsistentsiga lumi – lumekiht peab olema ühe sajuga maha sadanud. Luust lumenoaga lõigatakse välja 1 x 0,5 m suurused ja 20 cm paksused kergelt kumerad tükid. Laotakse 5-meetrise läbimõõduga ring. Plokid lõigatakse madalamaks, esimene plokk maapinnani, nõnda, et saaks hakata lumekuubikuid spiraalina laduma. Edasi hakatakse lumemüüri iga ringiga sissepoole kahandama, nõnda et moodustub kuppel. Üks mees töötab kupli sees, teine väljas. Vuugid topitakse lumega tihedaks. Kui kuppel saab valmis, lõigatakse põranda lähedale ava. Iglu külge ehitatud sissepääsutunnel on madalamal kui iglu põrand, et soe õhk välja ei pääseks. Hülgerasva-lampide ja kehasoojuse mõjul tõuseb iglu sisemine temperatuur umbes 15°C.

Lumi sulab. Hanged ja helbed on kaduvad nagu kõik muu me ümber. Tilkuma hakanud lumemajad vahetatatakse suve lähenedes nahkadest varjualuste vastu. Ja lumememmed reinkarneeruvad kevadel lumikellukestena.

Leena Torim
Arhitekt. Mähel novembrilund vaadates.

Fotod lumest: Aive Mets

Inuiidi perekond istumas iglus
Chesterfield Inletis, loode-Kanadas