Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU RAAMATUKOGU
Filipp Krusvall

MUNTINLUPA VANGLAS
August Künnapu

MÕNE SÕNAGA LÄTI MAALIKUNSTI VIIMASTEST ARENGUTEST
Maija Rudovska

LUMI
Leena Torim

PÄEV ILMA MOBIILITA
Eve Arpo, Riin Kranna-Rõõs

NEPAALI IMPRESSIOONID
Vilen Künnapu

KAKS LINNA: LINNAMAASTIKU MUUTUMINE TÄNAPÄEVA HIINAS
Peteris Ratas

HARRY PYE POSTKAART LEEDSIST
Harry Pye

LEO GIDONI RÄNDAV MÕISTUS
Mehis Heinsaar

ANTONIO MACHADO
Lauri Sommer

MUST MASENDUS VALGE LINA PEAL
Andri Luup

KULTUURITUS. KULTUURIVABA PÄEV
Mart Aas

INTERVJUU RUUTMEETRIGA
Mikk Mutso

MEESKOND

Kaks linna:
linnamaastiku muutumine
tÄnapÄeva Hiinas

Tänapäeva Hiina riigis toimuvad järsud sotsiaalsed muutused kujundavad linnamaastikku, suur- ja väikelinnade ning külade välimust. Need muudatused toimuvad tõepoolest niivõrd kiiresti, et me ei saa isegi rääkida teatud kindlast staatilisest pildist. Kõige olulisem on aga teisenemisprotsess ise – muutuse jõud ja dünaamika, mis on tekitanud linnakeskkondade lõputuid variatsioone. See on nagu hiiglaslik laboratoorium, kus segatakse kokku kommertsenergia ja loomingulised (ning kohati lapsikud) katsetused. Selle tulemusel kubiseb linnamaastik ilu ja inetuse, rikaste ja vaeste, vana ja uue, ehtsa ja võltsi jne kontrastidest.

Järgnev on kahe väikese ja tagasihoidliku linna võrdlus. Vaevalt, et keegi neist kuulnud on. Hiinas leidub tuhandeid samalaadseid, kuid valisin need kaks, sest olen nendega isiklikult kokku puutunud. Linnad on sarnase suurusega ja sealsed inimesed kõnelevad sama keelt, järgivad samu kombeid, alluvad samale poliitilisele korraldusele ja söövad sarnast toitu. Ent samas on need ka väga erinevad. Ühes elab töölisklass, teine aga on koduks jõukale linnastunud keskklassile. Mõlemad on ehitatud lühikese ajaga ja arhitektide kavandite järgi. Need on justkui hetkvõtted, mis esindavad kummagi konkreetse ajahetke disainimõtteviisi ning annavad meile aimu muutuste ulatusest ja suurenevatest kontrastidest.

Weidong

Esimene näide, Weidong, on 1960. aastatel ehitatud ebamäärane töölislinn. See asub Hubei provintsis Xiangfani linna lähistel ning seda ümbritsevad põllumajanduskülad, bambusemetsad ja künkad. Linn rajati koos salajase sõjaväetehasega, et majutada ligikaudu 3000 vabrikutöölist koos perekondadega. Ka minu naine sündis seal. Tema vanemad saadeti sinna kultuurirevolutsiooni ajal. Sellest ajast peale on linn arenenud koos tehasega. Sellel on ülimalt autentne väljanägemine, mis ei pretendeeri mingitele esteetilistele omadustele ega stiilile. Seal ei leidu midagi, millel pole praktilist eesmärki. Võite näha katmata telliskive, halle betoonseinu, puhtfunktsionaalseid vorme, lamedaid katuseid, korstnaid, torusid, väikesi hurtsikuid ja asfalti. Avalikud alad, hooned ja tänavad on kujundatud vastavalt praktilisele vajadusele. Ainuke läikiv objekt linnas on märk tehaseväraval. Aja jooksul on hooned ja tänavad kattunud paksu rooste- ja tolmukihiga.

Weidong

Ajal, mil linn rajati, valitses teistsugune ühiskonnakord. Tehas oli justkui kõikide linnaasukate elu keskpunkt. Linnas oli kool, haigla, lasteaed, kogunemishoone ja isegi välikino, et sööta massidele multimeediapropagandat. Kõige eest kandis hoolt tehas. Linn hoiti puhas ja korras. Tegu oli väga kokkuhoidva kogukonnaga, kus kõik tundsid kõiki. Nüüd on olukord muutunud. 15 aastat tagasi tehas erastati ja ühiskondlik tasakaal linnas lõi kõikuma. Haigla suleti, kool on halvas seisukorras, hooned lagunenud ning avalikud alad kaetud umbrohu ja prügiga. See toob halluse ja utilitaarsuse nii selgelt esile.

Teisalt aga keeb linnas elu ja endine kogukond on ikka veel alles. Tänavad on täis askeldavaid inimesi, lapsed mängivad, vanemad inimesed veedavad aega mahjongiga, kaupmehed müüvad toitu, lõigatakse juukseid ja parandatakse jalatseid jne. Lihtne igapäevaelu hoiabki selle paiga huvitava. Seda võib märgata ka hoonete arhitektuurist, kus iga aken on kujundatud nii, et see vastaks pere praktilistele vajadustele, lisades sinna korstna, võrestiku, linnupuuri või säilituskarbi. Linn näeb küll välja täiskuhjatud ja räämas, kuid see on ehe, funktsionaalne ja inimestele tähtis.

   

Thames Town

Thames Town

Teine näide, Thames Town, on uus linnaarendusprojekt, mis valmis 2006. aastal, 40 aastat pärast Weidongi. Uusi linnu on palju, aga Thames Town on eriline. See kujundati vana Inglise linna koopiana ja see kehastab rikaste keskklassi hiinlaste unistusi. Thames Town asub alal, mis ümbritseb megalinn Shanghaid, kus minagi elan koos 17 miljoni inimesega. Linn kavandati ligikaudu 8000 elanikule. Seal on umbes 300 villat, 2500 korterit, bürood, kool, spordikeskus, kunstimuuseum, supermarket, kaks hotelli ja tehisjärv. Linna püstitasid kaks kinnisvaraarendajat kõigest kolme aastaga. See on teise füüsilise paiga täpne jäljend – koos paekiviga kaetud kiriku, raekoja, väikeste poodide ja kõrtsidega. Siia on kopeeritud reaalsete ehitiste ja tänavate prototüübid sellistest kohtadest nagu Bristol ja Bath. On klassikalised punased telefoniputkad, munakividega sillutatud tänavad ja tänavasiltide jäljendid tüüpiliste Inglise tänavanimedega – Kent St., Victoria St., Oxford St. jne. Kohalikku kooli kutsutakse Harry üldkooliks (nimi on tõenäoliselt inspireeritud J. K. Rowlingu populaarsest raamatuseeriast). See paik kavandati kujunevale rikkale keskklassile – ühiskonnagrupile, kes tahaks ehk oma kultuurilisest minevikust lahti rebida. Imporditud linnakuju sobib nende eesmärgiga täiuslikult.

Thames Towni tänavatel jalutades tekib kummaline ebareaalne tunne. Inglise linna füüsiline jäljend on teostatud piinlikult täpselt kuni pisima detailini. Hetkeks tekib pettekujutelm, et jalutadki näiteks Bathis. Kuid koopial puudub linnaruumi sisu: kogukonnaelu, traditsioonid ja inimesed. Siin sõidavad elanikud luksusautodega. Tänavad on praktiliselt inimtühjad. Terve pärastlõuna jooksul kohtasin ainult ühte punases vormiriides turvameest ja hulkuvat koera. Sind ümbritsevad linnamaastiku füüsilised atribuudid, millel puudub nende algne eesmärk. See mõjub nagu muuseum või filmivõtteplats. Suur kirik on seest kõle – kõigest dekoratsioon. Ometi on sellest kujunenud populaarne paik pulmafotode tegemiseks ning kirikuesist platsi kutsutakse Armastuse Väljakuks. Linn ja selle teemapargi-arhitektuur on populaarseks reisisihtkohaks  – “Väike Britannia”. Suvehooajal tulevad siia parvedena bussitäied uudishimulikke külastajaid. Linn on muutumas ka samalaadsete arendusprojektide eeskujuks mujal Hiinas, kus kopeeritakse välismaiste arhitektuuristiilide klišeesid, näiteks Prantsuse, Hispaania, Itaalia ja Saksa motiive.

Erinevus kahe kõnealuse linna vahel toob välja viimaste aastakümnete muutuse ühiskonnas, mis kandub üle ka linnakeskkonda. Selgub, et vanad, hallid ja räämas linnad, kust inimesed tahaksid põgeneda, on endiselt ehedad ja toimivad linnaruumid. Samal ajal on üha suurem rutt moderniseeruda, paista uuena ja kiskuda end lahti mineviku pärandist. See ajendab lõputuid muutusi ja arhitektuurilist eksperimenteerimist Hiinas. Thames Town on vaid üks paljudest äärmuslikest teemapargi-arhitektuuri näidetest, kus püütakse jäljendada mõnda Euroopa linna ja selle arhitektuuristiile.

Peteris Ratas
Arhitekt
Shanghai & Riia
16. jaanuar 2009

 

Fotod: Peteris Ratas