Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
All kinds of feedback is welcome. CONTACT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU BIBLIOTEEK
Sandra Jõgeva

VALGE PALLIKESEUSKUMATUD SEIKLUSED PLANEEDIL MA
Viimsi Vilen

INTERVJUU NATHANIEL KAHNIGA
August Künnapu

MINU VIDEOTEEK
Nathanile Kahn

ARTHUR RUSSELL. CALLING OUT OF CONTEXT
DJ Drummie

13 VANAEMA
Kristi Pääsuke

LEE HAZLEWOOD
Mihkel Kleis

KRÕÕT JUURAK
Eve Apro

HARRY PYE POSTKAART LONDONIST
Harry Pye

FANTASY JA FANTAASIAKUNST
Rauno Thomas Moss

MINU HERBAARIUM
Leena Torim

KUNSTNIK JA VANADUS
Mehis Heinsaar

RICHARD GARY BRAUTIGAN. VÕLTSAMEERIKA KÕVERPEEGEL
Lauri Sommer

SUUR NOOGUTAJALIHAS
Nato Lumi

MEESKOND

Arthur Russell

Calling Out of Context

DJ ja plaadikogujana avastan end ikka ja jälle tuhnimas eelmise sajandi 70ndate 80ndate New Yorgi imaginaarses aegruumis. Mitte sellepärast, et sellele eelnev või hoopis hilisem ajajärk igav oleks olnud, või et New York ikka ja alati muusikaliselt teistest paikadest eesrindlikum tundunud, kuid mingit seletamatut, ammendamatut võlu mainitud aeg ja koht minu jaoks siiski evivad.

Samad koordinaadid ajas ja ruumis viivad meid sellise tegelase juurde nagu Arthur Russell. 1951 sündinud ja 1992 lahkunud geniaalsest muusikust Russellist on ka aastaid hiljem aktuaalne rääkida. Esiteks on heast muusikast – sellisest, mis kümnend hiljem sama hästi kõlab – alati põhjust rääkida, teiseks on juba mitu aastat üle maailma levimas Russelli loomingu avastamisõhin. Tolmust pühitakse puhtaks kunagi ilmumata lood, välja antakse uusi ja uusi retrospektiive.

Ühendriikide igav-idüllilises Kesk-Lääne väikelinnas Iowa osariigis sündinuna, mõistis tundliku natuuriga ja varases eas ilmnenud absoluutse kuulmisega Russell, et kohas nimega Oskaloosa on tal oma unistusi võimatu täita. Õpingud viisid ta San Fransiscosse, saades seal tugevaid mõjutusi 1970ndate alguse budistide ja hipide kogukonnast.

Arthur Russell
(1951 – 1992) on absoluutse kuulmisega varalahkunud lugudekirjutaja, tšellomängija ja laulja. Muusik tegutses põhiliselt New Yorgis. Tema meeletut muusikapagasit (taas)avastatakse sel kümnendil.

Psühhedeelia oli ajastu märksõna, Allen Ginsberg guru (Russell saatis teda ts ellol luulelugemistel). Teise maailmasõja järgse Ameerika intellektuaalses arengus paljuski keskset kohta etendanud linnast lahkus noormees seejärel kui kommuun otsustas in corpore kogu maisest varast loobuda – Russell keeldus aga oma ts ellot ära andmast. Akadeemilised muusikaõpingud jätkusid Manhattanil, klassikalise ja eksperimentaalse muusika kokkupuutealal.

Just New Yorgis, nii umbes 1976-1978, hakkas gay’st maapoisi viljakas looming tähelepanu äratama. Russell käis läbi Talking Headsi David Byrne’i ja Jerry Harrisoniga (äärepealt kultusbändiga liitudes), sõbrustas Philip Glassiga, oli regulaarne külaline David Mancuso (muuseas tänaseni kestvatel) lofti-pidudel ja omas noore muusiku kohta märkimisväärset järjekindlust oma avangardse loomingu jäädvustamisel. Salvestamine toimus stuudiosessioonidel, mis koondasid suure hulga professionaalseid muusikuid Russelli nõudliku taktikepi alla ja kestsid teinekord 24 tundi järjest. Sellistest ilma igasuguse eelneva kokkumängimiseta lindistatud improvisatsioonidest kasvasid välja lugematud versioonid ühest ja samast loost. Ja enamasti jäidki need nii-öelda katsetusteks, ainult mõned üksikud katked otsustas perfektsionistist Russell viimistleda ja üliharuldastes tiraaz ides vinüülidel üllitada.

See pretensioonikus iseloomustas nii Russelli “tantsumuusikat” kui ka eksperimentaalsemat loomingut. Improvisatsioonideks, mis kasvasid üle aina uuteks “lugudeks”, olid nii mõjuka disco-labeli WestEnd all ilmunud “Is It All Over My Face” kui ka mõned aastad hiljem Belgia indie-firma Les Disques du Crepuscule poolt valel kiirusel masterdatud “Instrumentals”. Russell uskus, et muusiku individuaalne tuum ilmneb ehedaimal kujul piirideta improviseerimisel ning muusika tõeline võlu manab end muusikute vaistlikul vastastikusel täiendamisel. Paljudele meenutas tema lähenemine free jazzi spontaansust.

Russell oli õppinud india ja budistlikku muusikat, mistõttu disco oma rütmilisusega polnud talle võõras dimensioon. (Olgu mainitud, et disco all ei pea me siinkohal silmas Abbat või Saturday Night Feverit. Me räägime tohutult mitmekihilisest ajajärgust muusikaajaloos, mille kandvaks jõuks olid New Yorgi underground-klubid ja mille elujõud ei saanud otsa 1979. aastal rassismist kantud ja tervet maailma vallanud “Disco sucks” kampaaniates.) Russelli loomingut mõista aitav kontekst on aga hoopis ulatuslikum – 1980ndate hakul olid muusikalised pea- ja kõrvalvoolud ühtäkki segamini, punk ja jamaika muusika levik pööras kõik pea peale. New York oli paljuski selle pöörde epitsenter.

Suur osa Russelli tohutust loomingust pole kunagi ilmavalgust näinud. Russell ise ei näinud kunagi kommertsedu (eranditeks ehk mõned ta tantsulood). Ka tema kaasosalusel loodud plaadifirma Sleeping Bag viidi ta enda loominguga pankroti äärele. Täna jahivad kollektsionäärid lootusetult ultraharuldasi esmatrükke paljude erinevate plaadifirmade ja terve rea esitajanimede alt (Loose Joints, Dinosaur L, Lola, Indian Ocean jm). Mees, kes lindistas ja juukseid lõikas üksnes täiskuu-öödel, oleks selle üle vast muianud. Sõbrad mäletavad tema kohta, et “ta ei suutnud kunagi otsustada – ta otsis alati midagi, mida ei suutnud leida.” Mõelge sellele süvenedes ükskõik millisesse Russelli palasse, minimalistlikesse pea kummitama jäävatesse orkestreeringutesse, avant-rocki või teistsugusesse post-discosse. Poeetki ei suuda head muusikat sõnadesse valada.

1992. aastal suri Arthur Russell AIDSi, ta haihtus oma muusikasse. Olles ekstsentriline vastuvoolu-käija ja geeniustele ikka omaselt oma eluajal teenimatult vähe tähelepanu pälvinud muusik, kirjutas ta ilmselt maailma ilusaimat muusikat.

Mõned viimastel aastatel ilmavalgust näinud kogumikud:
First Thought Best Thought – 2006
Calling Out of Context – 2004
The World of Arthur Russell – 2004
World of Echo – 1986/2004

Jess Harvelli ilus essee Arthur Russellist
http://freakytrigger.co.uk/old-ft/essays/2001/09/russell

 

DJ Drummie

DJ Drummie on muusikat kogunud ja plaate mänginud üle 10 aasta. Ta on pealinna eklektilise tantsumuusikapidude tuumiku, Supreme-kamba liige. Usub muusika ülimlikkusesse. Vaata ka tema lugu “Minu plaadikogu” Epifanio 3 / 2006.