Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

MINU HERBAARIUM
Leena Torim

EPIFANIO SOOVITAB

MINU VIDEOTEEGI LÕPP...
Marko Raat

RÄNDAJA ÕNN
Mehis Heinsaar

AMEERIKA. REIS NR 4
Vilen Künnapu

VAIMSUS INTELLEKTUAALSUSE VASTANDINA
Mathura (Margus Lattik)

UNE NÄGU
Marje Essenson, Karin Bachmann

MINU PLAADIKOGU
Mihkel Kleis

OUTSIDER MUSIC
Mihkel Kleis

HARRY PYE POSTKAART LONDONIST
Harry Pye

DOSHI SANGATH AHMEDABADIS
Udo Kultermann

HACIENDA. MÉXICO
Toivo Tammik

OMA RUUM JA IGAVENE SUVI
Rael Artel

MINU PINKYKOGU
Mari Laaniste

EPIFANIO RAMIREZ

ELU ILMA
Nato Lumi

MEESKOND

Minu plaadikogu

Muusikat hakkasin kuulama, nii nagu seda muusikahuvilised teevad, juba väga ammu, päris lapseeas. Ma arvan, et enamus inimesi ei usu, aga otsustasin juba teises klassis koos oma pinginaabriga hevimeheks hakata. See oli aastal 1985. Esimesed kassetid olid Halloween, Manowar, King Diamond, DIO, Metallica...
Loomulikult levisid sel ajal ainult lugematuid kordi ümber lindistatud koopiad, see, et ühel vanemal poisil oli Iron Maideni kleepekas, oli ikka eriti kõva sõna. Kõik asjad sai ise tehtud – rinnamärkidest kuni T-särkideni (lasin vanaemal valgele võimlemistunni särgile tikkida Iron Maideni logo). Võibolla sellest ajast on jäänud nii, et mind ei huvita, kas tegemist on originaalplaadi või koopiaga ja kuna vajadused on kordi suuremad kui rahalised võimalused, siis koosneb ka mu praegune plaadikogu 95 protsenti koopiatest. Sellest ajast on lemmikplaadid Metallica “Master of Puppets” ja Judas Priesti “Painkiller”.

Aegade jooksul on muusikamaitse päris mitu kannapööret teinud. Esimene hevivaimustus lõppes kuskil 80ndate lõpus ja hakkasin tõsiseks räpifänniks kõige sinna juurde kuuluvaga. Mäletan, et mu nokkmüts oli igasugustest märkidest ja kettidest nii raske, et ma ei saanud korralikult rulaga sõita. Kuigi sai ahmitud suurtes kogustes kõike, mis vähegi räpiga seostus, alates MC Hammerist kuni NWAni, isegi Technotronic ja Snap kõlbasid, on siiski tänaseks jäänud vaid üks lemmik - De La Soul. Täiesti uskumatu, kuid leidsin “De La Soul is Dead” originaalvinüüli koos Run DMCi plaadiga “Raising Hell” 90ndate alguses kunagisest Kuninga tänava plaadipoest!

Keskkooli ajal hakkas mind taas huvitama raskem rokk. Sel ajal puutusin esimest korda kokku ka Harju mäe plaadituruga. Metallicast alates, siis juba kurjemad trashibändid nagu Slayer ja Sepultura ning üha edasi päris koledate asjade juurde. Lõpuks sai kuulatud ainult brutal death’i. Selleaegsed säilinud lemmikud – Cannibal Corpse, Morbid Angel, Autopsy, Anal Cunt, Brujeria, Impetigo. Sealt oli edasi ainult üks võimalik tee – black metal, mida naudin üsna kitsalt piiritletud eelistustega siiamaani – Darkthrone, Beherit, Havohej, Blasphemy.

Ma ei mäleta täpselt, kuidas või miks, aga ühel hetkel, kuskil keskkooli lõpus, hakkas mind huvitama 60ndate ja 70ndate rock. Võibolla mõjutas mind mu tüdruksõber. Hendrix, Steppenwolf ja Iron Butterfly ammendasid ennast üsna kiiresti ja avastasin, et tõeliselt lahe asi on 70ndate progerokk. Emerson Lake & Palmeri “Tarkus” oli see plaat, mis tekitas ka endal vajaduse muusikat tegema hakata. Ootamatult sattusin aga hoopis ühe indie bändi ridadesse. Tänu tolleagsetele bändikaaslastele avastasin veel kolm suurt lemmikgruppi – Death In June, Lush ja Stereolab.

Sellise parajalt eklektilise muusikalise mineviku tõttu on mind viimastel aastatel põhiliselt huvitanud kõikvõimalikud kurioosumid. See on selline etapp, kus näiteks avangardne progerokk, elektroakustika ja muud üsna radikaalsed muusikavormid ei tundu ka enam piisavalt kütkestavad. Põhiliselt toimib see siiski rohkem nagu mingi filter. Kui kuulata pidevalt outsider-muusikat ja samas kõrval telekast käib VH1 ning kui siis satub kätte mõni tõeliselt hea plaat, saab sellest kohe automaatselt ilma pikema kuulamiseta aru.

Hetke lemmikplaadid tähestiku järjekorras on:

Art Zoyd “Symphonie Pour le Jour ou Bruleront les Cites”, Abruptum “Obscuritatem Advoco Amplectere Me”, Arsenal “Arsenal”, Akitsa “Sang nordique”, Black Devil “Disco Club”, Blodulv “Diatribe EP”, Blackdeath “Satan Macht Frei”, Clannad “Legend”, Czeslaw Niemen “Niemen Aerolit”, Cromagnon “Orgasm”, Cannibal Ox “The Cold Vein”, Caldara “Moog Mass”, Doktor Kettu “Kriegphilosophie”, Deerhoof “Milkman”, Ekseption “The 5th”, Ensemble Ambrosius “The Zappa Album”, Eturivi “Ylhäisten Klassien Kelvottomat Jälkeläiset”, Em Dath Rir “Black Noise”, Ferrante & Teicher “Blast Off !”, Rishad Shafi & Gunesh 1980-1984, Gerogerigegege “Singles 1985-1993”, Ground Zero “Revolutionary Pekinese opera “, Giorgio Moroder “From Here to Eternity”, Herbie Hancock “Thrust”, Helmet “Strap it on”, Hella “The church gone wild”, Happy The Man “Happy The Man”, Harry Nilsson “Aerial Pandemonium Ballet”, Hansson & Karlsson “Monument”, Il Balletto Di Bronzo “Ys”, Japan “Tin Drum”, Kauko Röyhkä “Pohjoinen taivas”, Kayo Dot “Choirs of the Eye”, Klaus Nomi “Simple man”, Krieg “Patrick Bateman EP”, Lalo Schiffrin “Dissection & Reconstruction of...”, Lightning Bolt “Hypermagic Mountain”, Lee Hazlewood “Trouble is a Lonesome Town”, Magma “Retrospektiw 1-2”, Monster Magnet “Superjudge”, Moondog “Moondog in Europe”, Non “Blood & flame”, Nina Hagen Band “Nina Hagen Band”, Premiata Forneria Marconi “Per un amico”, Picchio Dal Pozzo “Picchio Dal Pozzo”, Pan Sonic “Kulma”, Radar “Trofee”, Robert Wyatt “Mid-eighties”, Reynols “Polos mosco”, Rob Schwimmer “Theremin Noir”, Steve Reich “Tehillim Psalms”, Soft Machine “Volume Two”, Saga “Silent Knight”, Shub Niggurath “Testament”, Silver Apples “Silver Apples”, Scritti Politti “Cupid & psyche 85”, Sensation’s Fix “Antidote”, The Cramps “Flamejob”, The Shaggs “Philosophy of the World”, Telex “Neurovision”, Gyron V “Hourglass”, Tiny Tim “God Bless Tiny Tim”, Univers Zero “Heresie”, Urfaust “Verräterischer Nichtvürdiger Geist”, Veljo Tormis “Kalevala XVI runo”, Ved Buens Ende “Written in Waters”, Ville Leinonen “Raastinlauluja”, Weather Report “Heavy Weather”, Weidorje “Weidorje”, William Shatner “Has Been”, Wendy & Bonnie “Genesis”, Yes “Relayer”

Mihkel Kleis

Mihkel Kleis (sünd. 1977 Tallinnas) on muusikalise kollektiivi “Luarvik Luarvik” eestvedaja. Aeg-ajalt juhib ta saateid “Fantaasia” ja “Ideaalmaailmad” Klassikaraadios. Vaata ka tema kirjatükki “Outsider Music” käesolevas numbris.