Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU FILMIRIIUL
Marianne Kõrver

MINU RAAMATUKOGU
Kaspar Jassa

Idabloki kujutlused
Andri Luup

INTERVJUU LEIPZIGI MAALIKUNSTNIKU MATTHIAS LUDWIGIGA
August Künnapu

IDAEUROOPLANE ALEKSEJS NAUMOVS
Vilen Künnapu

MÜSTILINE KERA VÕRUS
Diana Vene, Vilen Künnapu

INTERVJUU BARRY THOMPSONIGA
Harry Pye

KUIDAS NÄLJUTADA KONTSEPTSIOONE JA TOITA RAHVAST? * INTERVJUU APHRA TESLAGA
Tanel Rander

AYN RANDI SUURROMAANIST "ALLIKAS"
Jan Kaus, Vilen Künnapu

ME KÕIK OLEME ELUKUNSTNIKUD
Jürgen-Kristoffer Korstnik

NATO LUMI UURIMISRETK METSIKUTELE ALADELE IDA-EUROOPAS
Nato Lumi

AUGUST KÜNNAPU Ida-Euroopa maaliseeria

MEESKOND

MÜSTILINE KERA VÕRUS

Aastaid tagasi juhendasin Diana Vene Tallinna Tehnikakõrgkooli lõputööd. See oli ringikujuline kunstiküla Santorini saarel. Juba siis hämmastas mind tütarlapse võime balansseerida ideaalse ja maise vahel. August avaldas selle töö Epifanios nr 14 (2011). Nüüd aastaid hiljem juhendan Diana TTÜ magistritööd nimega Võru Kera. Alustasime tööga aasta alguses, kuid kaitsmiseni kevadel veel ei jõudnud. Kas jäi aega väheks või ehmatas komisjon töö radikaalsusest – ei oska öelda. Nüüd oleme siis uuel ringil. Dianast on saanud Võru linnaarhitekt ja tema isikupära pole karvavõrdki vähenenud. Tal on salaplaan see hiigelkera Võrus ellu viia. Mõelge vaid kui ühel päeval (või õhtul) hakkab Võrut valgustama ja positiivse energiaga mõjutama suur klaaskera, mille sees värvilised mahud tantsu löövad, sisuks kunst, muusika, etnograafia ja teater. Lõuna-Eesti vajakski veel üht sümbolehitist, sest just seal ongi Eesti süda. Kuid andkem sõna Dianale endale.

Vilen Künnapu
professor

Diana VeneDiana Vene

Teame, et hea muusika tervendab inimest, reguleerib tema psüühikat ja vaimset tasakaalu.
Veelgi suurem roll on geomeetrial inimese heaoluseisundi saavutamisel. Maakera erinevates jõukohtades on erinevatel ajastutel rajatud suuri megaliidseid ehitisi, mis eksisteerivad kui võimsad energiaportaalid. Tavaliselt on need ehitised kas püramiidid, kuubid, kerad või lihtsad kiviringid – tegemist on kosmilise energia antennidega, mis võtavad vastu kosmilist energiat kui ka edastavad seda ümbrusele. Samuti aktiviseerivad sellised ehitised Emakese Maa energiat antud asukohas. Ajaloost teame erakordseid Giza püramiide, samuti Mehhiko püramiide, võrratuid obeliske erinevatest ajastutest ning salapäraseid kivist kerasid, mis suhtlevad tähtedega. Uuema aja ehitistest võib nimetada Meka musta kuupi, mis mõjutab miljonite inimeste saatust. Valgustusaja suurimad arhitektuurisaavutused kuuluvad Ledoux’le ja Boullée’le, kellede massiivsed energiaehitised kiirgavad nii reaalselt kui ka astraaltasandil projektidena. 20. sajandil on Buckminster Fuller ehitanud kümneid teraskonstruktsioonidest kerasid, milledest tuntuim on Montreali Biosfääri Muuseum. Kerakujuline kosmosekino Tartu Ahhaa kompleksis parandab jõuliselt Tartu energeetikat koos spiraalse Tigutorniga.

Diana Vene
Võru linna mütoloogia räägib, et kunagi pistis Vanapagan pea välja Tamula järvest ja andis linnale nime – Võru. Võru ongi maagiline ring, mis ruumiliselt realiseerub kerana. Käesoleva magistritöö eesmärk on rajada Võru linnale kultuurikeskus – see oleks samas ka v õ r u, maamärk, energiaantenn ja teatav kaasaegne sakraalne kultuuritempel. Asudes Kreutzwaldi tänava pikendusel saaks tänav tugeva lõpetatuse maamärgi näol. Ka sissesõit linna on nüüd fikseeritud imposantse skulpturaalse kujundiga. Kera hakkab paistma paljudest linna punktidest ja Võru energeetika muutub totaalselt. Kera on dialoogis ka Tamula järve ning uue promenaadiga, rekonstrueeritud Võru peaväljakuga ja regulaarse tänavavõrguga. Pimedal ajal on kera sisemuse värviline arhitektoonika läbi klaasi nähtav kõigile, valgustades linna ka kõige pimedamal aastaajal. Projekti tähendus on nii praktiline, lokaalne kui ka universaalselt kosmiline. Ajal, mil inimeste teadvus laieneb ja inimkond liigub kõrgemasse dimensiooni on selliste ehitiste rajamine ülioluline.

Diana Vene
Arhitekt