Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU FILMIRIIUL
Marianne Kõrver

MINU RAAMATUKOGU
Kaspar Jassa

Idabloki kujutlused
Andri Luup

INTERVJUU LEIPZIGI MAALIKUNSTNIKU MATTHIAS LUDWIGIGA
August Künnapu

IDAEUROOPLANE ALEKSEJS NAUMOVS
Vilen Künnapu

MÜSTILINE KERA VÕRUS
Diana Vene, Vilen Künnapu

INTERVJUU BARRY THOMPSONIGA
Harry Pye

KUIDAS NÄLJUTADA KONTSEPTSIOONE JA TOITA RAHVAST? * INTERVJUU APHRA TESLAGA
Tanel Rander

AYN RANDI SUURROMAANIST "ALLIKAS"
Jan Kaus, Vilen Künnapu

ME KÕIK OLEME ELUKUNSTNIKUD
Jürgen-Kristoffer Korstnik

NATO LUMI UURIMISRETK METSIKUTELE ALADELE IDA-EUROOPAS
Nato Lumi

AUGUST KÜNNAPU Ida-Euroopa maaliseeria

MEESKOND

INTERVJUU LEIPZIGI MAALIKUNSTNIKU

MATTHIAS LUDWIGIGA

Avastasin Sinu tööd aastaid tagasi Hollandi näitusekataloogist „Leipzigi Realism“ (Drentsi muuseum, Assen, 2009). Sulle meeldib tihti maalida gruppi noori inimesi erinevates argitegevustes kerge psühholoogilise kiiksuga. Kas oled alati olnud figuraalne maalikunstnik või oled ka eksperimenteerinud abstraktsema maaliga? Mis paneb figuraalse kompositsiooni tööle?

Matthias Ludwig. Laevahuku läbi teinud

Matthias Ludwig. Laevahuku läbi teinud
Tempera ja õli MDF-il, 100 x 120 cm, 2017

Alates sellest ajast kui otsustasin maalikunstnikuks saada olen alati töötanud figuratiivselt. Noorpõlves olin ma märksa ekspressiivsem ja maalilisem kui praegu. Ma ei ole kunagi teinud abstraktseid eksperimente. Ma mõtlen oma figuuride arendamisele veel monumentaalsemaks ja lihtsamaks. Alati on võimalik teha muudatusi. Figuraalne kompositsioon sünnib tänu figuuride kohalolekule. Mis tekitab hea ja huvitava figuraalse kompositsiooni on asi, mida püüan ikka ja uuesti teada saada igat uut maali tehes.

Oled pärit Dahmest (Brandenburg). Millised on Su lapsepõlvemälestused Ida-Saksamaast? Kas tulevad meelde mõned argielu absurdsed seigad?

Veetsin oma lapsepõlve Saksa DV väikelinnas. See oli küllaltki turvaline lapsepõlv. Tihti oli mul igav. Paljud asjad näivad mulle täna absurdsena. Ida-Saksamaa lõpp tuli minu jaoks õigel ajal, nii et pääsesin teatud pettumusest.
Mäletan 70ndate lõpus koolis toimunud õppust võimalikuks gaasirünnakuks Nato vägede poolt. Pidime meisterdama hädaabi gaasimaske naiste sukkpükstest ja pabersalvrätikutest ning siduma need endale nägude ette. See kõlab kohutavalt, kuid lapsena tundus see väga seiklusrikas.

Sa kuulud uude Leipzigi maalikoolkonda, mis koosneb kambast väga erinevatest, kuid isikupärastest maalijatest, kes õppisid koos 90ndatel. Palun räägi mõni üliõpilaspõlve lugu Leipzigist. Mis veel ühendab teid ja mis eristab maalijatest mujal Saksamaal ja maailmas?

On mõned head lood rääkida küll, kuna õppisin väga pikalt, pea 10 aastat. Mäletan seika 90ndatest kui tuntud miljardärist kinnisvaramogul Dr. Jürgen Schneider annetas meile üliõpilastele kunstiauhinna ja avas selle näituse. Sel ajal peeti Schneiderit paljude renoveerimist vajavate ajalooliste hoonete päästjaks Leipzigis. Pisut hiljem läks tema firma kolinal miljarditega bankrotti. Teda otsiti taga pettuse pärast. Põgenemise ajal arreteeriti ta Miamis ja anti välja. Ta oli vaevu äratuntav, kuna ta ei kandnud enam otsmikuparukat.

Minu õpingute ajal oli õppetöö Visuaalkunstide Akadeemias Leipzigis peaaegu sama kui Saksa DV päevil. Keskenduti käsitööoskuste arendamisele, ülesannetega tegeleti läbi joonistamise ja traditsioonilise graafika. Eesmärk ei olnud taaselustada 19. sajandi akademismi. Grupp noori Leipzigi kunstnikke lõikas sellest kasu ja arendas välja oma visuaalse keele. Kui nullindate alguses oli esinduslik ja hästiteostatud maal maailmas kuum kaup, haarasid paljud Leipzigi noored maalijad võimalusest kinni. Paljud rahvusvaheliselt edukad karjäärid said siis alguse. Uuele Leipzigi maalikoolkonnale omaseid jooni võib leida paljude teiste kunstnike loomingus üle maailma. Aga arvestades, et Leipzig ei ole suur metropol olime me küllaltki suur grupp.

Matthias Ludwig. Ootus ja igavus

Matthias Ludwig. Ootus ja igavus
Tempera ja õli MDF-i,100 x 80 cm, 2012

Matthias Ludwig. Plaan

Matthias Ludwig. Plaan
Tempera ja õli MDF-il, 100 x 110 cm, 2016

Kes on Sinu lemmik maalikunstnik Leipzigist?

Max Beckmann kui see arvesse läheb, kuna ta veetis ainult lapsepõlve Leipzigis. Muul juhul Werner Tübke. Minu kaasaegsetest Neo Rauch.

Kuidas sobitub Leipzig – kunagine oluline keskus idablokis – tänapäevase Ida-Euroopa kontseptsiooni? Kas on mingeid kohti Leipzigis, mis kannavad endas Ida-Euroopa energiat praegusel ajal?

Ma ei ole kindel, milline on täpselt see Ida-Euroopa kontseptsioon. Leipzig on noorterohke kosmopoliitne linn eriti võrreldes ülejäänud Saksimaaga. Meil on vilgas ja hästitoimiv kunsti- ning kultuurielu, mis on rohkem sõbralik kui konkureeriv. Enamus muusikuid ja kunstnikke tulevad otsotsaga kokku, kuid korterid ja stuudiod on endiselt soodsad. On alternatiivseid elamurajoone ja vabu loomealasid. Kui need on iseloomuomadused, mis moodustavad Ida-Euroopa kontseptsiooni, siis Leipzig sobitub sinna suurepäraselt. Hea näide on Spinnerei, endine tehaseala linna lääneosas. Seal on palju kunstnike ateljeesid, galeriisid, kino, kohvik ja väiksed käsitööärid endistes tehaseruumides.

Mis on Ida-Euroopa ja Lääne-Euroopa põhierinevused?

See on tähtis küsimus ja sellele on palju vastuseid. Maalikunstniku seisukohast pakun, et Ida-Euroopas on rohkem klassikalise haridusega kunstikoole kui Lääne-Euroopas.

Kes on Su lemmikud vanadest meistritest? Kas jooksid tassikese teed Rembrandti või El Grecoga?

Baldung-Grien, Bronzino, Breughel jt. Tassikese teed võtaksin igal juhul Rembrandtiga.

Millised 3 maali kunstiajaloost võtaksid kaaslastena üksikule saarele?

Vajan üksikul saarel häid kaaslasi. Dana Schutzi „Frank ninaahvina“, Balthusi „Kassikuningas“, Otto Dixi „Tantsija Anita Berberi portree“.

Matthias Ludwig. Catocala Fraxini

Matthias Ludwig. Catocala Fraxini
Tempera ja õli MDF-il, 120 x 110 cm, 2007

Matthias Ludwig. Lugejad

Matthias Ludwig. Lugejad
Tempera ja õli MDF-il, 120 x 100 cm, 2021

Miks on tänapäeval trendikas tuua kunsti sotsiaalseid teemasid ja uurimustöö formaati?

See võib olla seotud modernistliku ja postmodernistliku arusaamisega kunstist, mis uskus arengusse ja uuendamisse. Kontseptuaalse kunsti tulemusel muutusid kunstiteooriad tähtsamaks ja kunstimeisterlikkus vähemhinnatuks. Kunsti mõtet laiendati, kunstnikust sai äkitselt uurija, kes pidi uurima sotsiaalselt päevakajalisi teemasid. Enam ei pidanud aastaid piinlema, et õppida joonistama.

Kuidas Sinu loovenergia voolab aastal 2021?

Matthias Ludwig. Tüdruk reklaamposti ees

Matthias Ludwig. Tüdruk reklaamposti ees
Tempera ja õli MDF-il, 80 x 60 cm, 2021

Rahulikult ja lõdvestavalt.

Kas oled sel aastal palju pilte müünud? Kas ateljeest või galeriide vahendusel?

Mu piltide müügiga tegeleb galerii Schwind. Praeguse seisuga (4.10 – toim) olen sel aastal müünud 7 pilti.

Milline on kõige hullumeelsem (heas mõttes) pilt, mis Sa oled teinud?

„Ootus ja tüdimus“. Tegemise ajal kahtlesin kas ma üle ei tööta, kuid hiljem hakkas teos meeldima.

Milline on kõige romantilisem pilt, mis oled maalinud?

„Lahkumine / Kohalejõudmine“ aastast 2019.

Milline lugu on Sinu metafüüsilise meistriteose „Lohutus“ taga?

Sain algtõuke reklaamist, mida silmasin juhuslikult päevalehes. See oli teenistuskontori reklaam, kus naine ja mees kallistasid. See reklaam millegipärast puudutas mind. Maalis asendasin tegelased kahe mehega. Tahtsin, et üks neist oleks vanem ja tõsine ning teine pisut hooletussejäetud. Panin nad merevette nii et stseeni võib tõlgendada kristliku ristimistseremooniana. Merikajakas vasakul teeb nalja olukorra üle tuues maali iroonianoodi. Taamal ujuv kast võib olla materiaalne ja vaimne ballast, millest peame loobuma ühel hetkel.

Matthias Ludwig. Lahkumine – Kohalejõudmine

Matthias Ludwig. Lahkumine – Kohalejõudmine
Tempera ja õli MDF-il, 100 x 100 cm, 2019

Matthias Ludwig. Lohutus

Matthias Ludwig. Lohutus
Tempera ja õli MDF-il, 100 x 80 cm, 2009

Palun kirjelda oma ateljeed ja tavapärast tööpäeva.

Mu ateljee ei ole väga suur (u 25 m2) ja see asub juugendvilla pööningul. Erinevalt minu korterist on see palju rohkem segamini. Töötan molberti taga korraga vähemalt kahe maaliga samaaegselt. Alustan tööpäeva hilisel hommikul. Lõunastan poole ühe paiku, kohvipaus kolleegidega naaberstuudiotest on kell neli. Tavaliselt lõpetan tööpäeva kella seitsme paiku. Ma ei tööta laupäeviti ja pühapäeval maalin vaid pool päeva.

Kasutad erinevaid pruune, rohelisi, punaseid ja purpurtoone oma maalidel. Kas Su värvieelistused on aja jooksul muutunud?

Olen alati kasutanud väga soojasid värvitoone. Vahel püüan teadlikult sellele vastanduda ja kasutada külmemaid toone. Olen otsustanud töötada küllaltki vähese värviskaalaga.

Eelistad maalida enam-vähem plakatisuuruseid pilte. Miks? Oled Sa kunagi teinud 2 x 3 m või suuremaid töid?

Kuna kasutan maalialusena MDF-i ja mitte lõuendit, siis suurem formaat kui 1,50 m muutub väga raskeks. Mu stuudio on hiigelmaalide jaoks liiga pisike. Kuid olen valmis alustama suureformaadilist maali lõuendil.

Matthias Ludwig oma ateljees. Foto: Falk Gernegroßp

Matthias Ludwig oma ateljees. Foto: Falk Gernegroß

Mul on kodus Sinu näituse „Rummel“ kataloog, kus on lisaks maalidele toodud ka söejoonistused. Kas need on ettevalmistavad tööd maalidele või iseseisvad tööd? Kas oled kunagi teinud näitusi ainult oma joonistustest?

Teen ühesuuruseid joonistusi kõikide oma maalide jaoks. Joonistuste abiga püüan välja töötada täpse maali kava. Siiani ei ole mul õnnestunud maalida ilma paranduste ja kõrvalekalleteta algjoonistustest.

Milline on olnud Sinu elu kõige raskem ja kõige kergem hetk?

Õnneks olen ma seni olnud säästetud suurematest tragöödiatest oma elus. Ilmselt kõige keerulisem otsus oli lahkuda 19-aastasena oma väikelinnast Leipzigisse teadmata, mida sealt oodata. Ma ei ole väga julge inimene. Parim hetk mu elus oli kui tuli teade, et mind võeti kunsti õppima. Mulle oli paar korda varem ära öeldud. Kuid see oli, mida olin alati ihanud – õppida maalikunsti.

Rohkem infot Matthias Ludwigi kohta:
https://www.galerie-schwind.de/kuenstler/matthias-ludwig/

August Künnapu,
Epifanio toimetaja, maalikunstnik