Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800

Articles in English

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU FILMIKOGU
Peeter Unt

MINU RAAMATUKOGU
Laura Põld

INIMENE JA RUUM
Polina Tšerkassova

MUINASJUTT SELLEST, KUIDAS MUSTLASED MAAILMA LAIALI LÄKSID
Polina Tcherkassova

MUINASJUTT MUSTLASTE PULMADEST
Polina Tcherkassova

ÕPETAMISE MÜSTEERIUM
Vilen Künnapu

RUUMIST JA RUUMILISUSEST
Maija Rudovska

HARRY PYE POSTKAART LONDONIST
Harry Pye

SINU BETOONKUPLITE ALL, MU LINN
Jan Kaus

VAREMETE AKADEEMIA
Marco Casagrande

SENTIMENTAL JOURNEY HOME
Kadri Mälk

ROHTMAA SERVAL
Mehis Heinsaar

SIVTSEV VRAŽEK. PÕIKTÄNAV
Andrei Ivanov

MEESKOND

Varemete akadeemia

Varemete Akadeemia on avatud ülikool/teadustöökeskus, kus mõtestatakse ümber tööstuslinna tähendus ja kaasaegse inimese ning looduse suhe.

Varemed tekivad, kui inimkätega tehtu on saanud osaks loodusest. Me soovime, et see juhtuks ka tööstuslinnadega, ja me soovime, et see juhtuks kaasaja inimesega. Taipei kehastab hetkel kõige edasiarenenumat modernse linna ja kontrollimatu orgaanilise anarhia industriaalse kooseksisteerimise vormi, kus loodus, kaasaarvatud inimloomus, surub end läbi tööstusliku pinna ja häälestab kogu linna looduslähedasemaks. Selle jõu mõistmiseks ei piisa akadeemilistest distsipliinidest ega ka poliitilistest vahenditest. Kommunikatsioon peab leidma uue tee.

Varemete Akadeemia keskendub mitteametlike elu alalhoidvate süsteemide uurimisele ametlikus linnas. Need on süsteemid, mis pidevalt põrmustavad ametlikku Taipeid – teevad linnast komposti. Ja sellest orgaanilise komposti pindmisest kihist kasvab välja Kolmanda Põlvkonna Linn (3G City), tööstuslinna looduslik vare, orgaaniline masin.

   

Lõiked

Varemete Akadeemias ei ole kunsti või teaduse õppekava. Renessanss tähendab komposti – taassündi. Selleks, et uuesti sündida, tuleb natuke surra. Kõige haisvamad linnaosad Taipeis omavad kõige elavamat sidet loodusega. Need on just need nurgatagused, kust ammutada kohalikku tarkust 3G linna loomiseks.

   

4. korruse puhkeala plaan

Erinevate valdkondade omavaheline koostöö aitab suurendada teadmisi teel sellise linna poole. Kindlaks määratud kord tähendab piirangut, takistust sinu teel. Distsipliin võib tappa ja tuimestada inimmasse. Varemete Akadeemia on paindlik ja pehme. Oma pehmuses esitab ta väljakutse industrialismile, modernismile, teadusele ja ühiskonnale. Akadeemia on lihtne varjupaik, kus igasugune akadeemiline ja industriaalne jama maha koorub.

Siiani on meie rahvusvahelised ja Taivani osalejad tulnud väga erinevatest taustsüsteemidest: arhitektuur, maastikukujundus, aiandus, ajakirjandus, ehitus, kunst ja kunstihaldus, sotsioloogia, jõe-, energia- ja tsiviil-insenerindus. Kõige olulisem on nende kontakt kohalike teadmistega, mis aitavad Taipeis ellu jääda. See tarkus näib tulevat otse esimeselt generatsioonilt, mil linna ja inimkeskkonna ehitus sõltus loodusseadustest. Kohalik tarkus on liikumapanev jõud, mille toel orgaaniline suudab läbi tungida tänapäeva tööstuslikkusest. See viibki linna looduslikkuse suunas.

Kommunikatsioon toob meie töösse veel ühe tasandi. Me anname välja oma ajalehte "Anarhistist aednik", mille kaudu saame väljendada oma avastusi ja mõtteviise. Samuti on tekkinud grupp taivani ajakirjanikke, kes meie tegevusi kommenteerivad. Kommunikatsioonikeskus asub meie akadeemia viiendal korrusel avalikus saunas.

NULL-LINN

Mis on need tööstuslikku Taipeid hävitavad protsessid? Mis on need eluandvad süsteemid kaasaegses masinavärgis? (Tegelikult näeb Taipei välja nagu väga vana masinavärk; üldsegi mitte nagu teised Aasia keskused, mis oma väljapeetuses paistavad urbaansete kummipeenistena). Mis on see essents, mis linna elus hoiab? Ehk: kus on kolmanda põlvkonna linna seemned?

3G Taipei erinevateks elementideks on:

Anarhistist aednik.

Vanaemade juhitud kogukondlikud aiad ja linnatalud, mis võtavad võimust Taipei uinuva kapitalismi üle – orgaaniline anarhia.
Paindlikud liikumistrajektoorid vastavalt linna arengutsüklitele.
Linna pindmistest kihtidest läbiminek ja niiöelda algse pinnase leidmine.
Teatud kohtades linnas jätkuvad iidsed maaomamis- ja talupidamisõigused.
Spontaansed aktivatsioonid kasutamata piirkondades, nagu jõe üleujutus-piirkonnad ja prügimäed.
Anarhistist aedniku mõtet oleme tudeerinud koostöös Taivani Rahvusliku Ülikooli sotsioloogia osakonnaga.

Linnarändur / Kiir-Taipei

Linnarändurid kasutavad ametlikku linnaruumi pinnana, kus luua iseseisvaid mitteametlikke tegevusi äri, meelelahutuse ja religiooni vallas.
Mitteametlikud öised turud, tänavakaubitsejad, sillaalused tegevused, karaokekohad, hasartmängud, põgenike keskused, pähkliputkad, Taivani ooper, nukuteater, tai-chi, jne.
Linnaviljade korjamine ja ametlikust kontrollist kiirem liikumine.
Kiir-Taipei ilmub ootamatult nähtavale erinevates kohtades ja erinevatel aegadel ning on seotud energia voolamisega kollektiivses teadvuses. Inimesed on tundlikud ühisteadvuse impulssidele. "Kuskil on midagi toimumas..." ja kogu linn kujuneb kuulujuttude taustal.

   

Linna akupunktuur

Tundlikkus kollektiivse eluenergia voolamise suhtes ja selle mõistmine visuaalse linnapildi allhoovustes, "chi" tulipunktidele reageerimine. Inimesed tunnetavad linnas toimuvat põnevust ja elevust.
Arhitektuur loob linna eluenergia nõelravi punkte.
Kommertstasandil praktiseeritakse Taipeis linna nõelravi sellega, et näiteks kogu maailma mastaabis on siin kõige rohkem ööpäev läbi lahtiolevaid poode.

Kompost

Taipeis tehakse kogu aeg komposti. Ametlikul tasandil teostavad seda arendajad, kes on tõelised linna toimetajad, mitteametlikult tehakse seda illegaalsetes kogukondades ja varemmainitud anarhistidest vanaemade poolt.
Mingil tasemel loovad komposti ka ebaseaduslikud kogukonnad ja piirkonnad, nagu punaste laternate tänav ja templitest täidetud linnaosad. Samas aitavad kogukondlikud aiad ja spontaansed iseseisvad kogukonnad tuua linna rohkem konstruktiivset anarhiat.

Jõe linnastumine

Praegu on Taipeis 10 meetrit kõrge raudbetoonist üleujutustamm, mis eraldab jõe linnakeskkonnast. See sein peab langema.
Varemete Akadeemia kujundab Taipeid vastavalt vaba üleujutuse tingimustele ja inimese ning looduse otseühendusele. Linnajõgi saab loomuliku näo ja linn saab ökoloogiliselt taastatud.
Jõe linnastumise projekt on tehtud koostöös Aalto Ülikooli SGT (Sustainable Global Technologies) keskusega.

Kohalik tarkus on see, mis toetab kõiki 3G linna elemente ja ühendab inimesed linna arenguga.
Igat elementi käsitletakse töötubades kui olukorra võimalikku lahendust. Seejärel kasutatakse neid elemente 3G Taipei loomise seemnetena.
Ainus probleem praeguste linnade tegelikkuses on see, et need pole tõelised. Ainult loodus on tõeline reaalsus.

AKADEEMILINE HÕIVAMINE

Mulle tundub, et ülikoolid on jäänud nõrgemaks, samal ajal kui erinevad teaduse ja kunstiharud on saanud tugevamaks. Arhitektuur seisab mitmete humanitaarsete, kunstliste ja teaduslike teede ristumiskohas. Praegu näeb arhitektuur välja nagu liikluspolitseinik, kes peidab end tsemendist trummi sees. Arhitektid suudavad suhelda ainult teiste arhitektidega. See on väga igav, täiesti ebavajalik ja peaaegu absurdne. Arhitektid peaksid olema need, kes valmistavad ette avatud pinna ja avaliku sfääri kollektiivse teadlikuse kasvatamiseks ja kommunikatsiooniks.

Varemete Akadeemia tahab seda teha väiksemas mõõtmes. Varemete Akadeemia on mõeldud avaliku kohana, nagu pubi. Akadeemia põhineb akadeemilisel vabadusel ja on rohkem nagu tsirkus kui ülikool.

Me soovime ümber kujundada mõtte tööstuslinnadest ja piiratud nägemisega kaasaegsest inimesest. Akadeemia on nagu auk tööstusvoolus – tunnel, mis ühendab erinevaid Taipei kihistusi. Inimesed tunnetavad seda tunnelit ja tulevad vaatama.

Varemete Akadeemias aknaid ei ole, on ainult augud seintes. Ka põrandad ja laed on 6 tolliste aukudega läbipuuritud, et lasta sisse vihmavett. Inimesed töötavad ja magavad kuivades nurkades või kus iganes, kui vihma ei saja. See on nagu akadeemiline omanikuta maja, mis on hõivatud erinevate inimeste poolt. Teadustööd tehakse tule ümber vesteldes ja end alasti võttes.

Me kasvatame aknaaukude ees bambusetaimi, et summutada liiklusmüra. Ja sauna dushiruumis aitavad privaatsust luua samuti bambuse ja taro taimed. Maja sees on ka mitmeid juurviljaaedu ja kompostihunnikuid.

 

Varemete Akadeemiat toetab heatahtlikult JUT Foundation for Arts and Architecture.

 

Marco Casagrande
Arhitekt ja kunstnik
http://casagrandetext.blogspot.com/2010/11/taipei-organic-acupuncture.html