Epifanio
Epifanio 1 Epifano 2 Epifanio 3 Epifano 4 Epifanio 5 Epifanio 6 Epifanio 7 Epifanio 8 Epifanio nr 9 Epifanio nr 10 Epifanio nr 11 Epifanio 12
Epifanio 13 Epifanio 14 Epifanio 15 Epifanio 16 Epifanio 17 Epifanio 18 Epifanio 19 Epifanio 20 Epifanio 21      
Igasugune tagasiside on teretulnud. KONTAKT: augustkunnapu@gmail.com
800
Artickles in English Toimetaja veerg

TOIMETAJA VEERG

EPIFANIO SOOVITAB

MINU RAAMATUKOGU
Filipp Krusvall

MUNTINLUPA VANGLAS
August Künnapu

MÕNE SÕNAGA LÄTI MAALIKUNSTI VIIMASTEST ARENGUTEST
Maija Rudovska

LUMI
Leena Torim

PÄEV ILMA MOBIILITA
Eve Arpo, Riin Kranna-Rõõs

NEPAALI IMPRESSIOONID
Vilen Künnapu

KAKS LINNA: LINNAMAASTIKU MUUTUMINE TÄNAPÄEVA HIINAS
Peteris Ratas

HARRY PYE POSTKAART LEEDSIST
Harry Pye

LEO GIDONI RÄNDAV MÕISTUS
Mehis Heinsaar

ANTONIO MACHADO
Lauri Sommer

MUST MASENDUS VALGE LINA PEAL
Andri Luup

KULTUURITUS. KULTUURIVABA PÄEV
Mart Aas

INTERVJUU RUUTMEETRIGA
Mikk Mutso

MEESKOND

Nr 9 kaasEpifanio juubelinumber ilmub ajal, mil kapitalism hakkab vaikselt hääbuma ja vaimsus tagasi tulema. See peegeldub mingil määral ka uues lehenumbris.
Viibisin eelmise aasta oktoobris-novembris kunstiresidentsis Filipiinidel. Üheks huvitavamaks sündmuseks seal oli autoportreejoonistuste workshop Muntinlupa vanglas, milles osales kaasjuhendajana mu pinginaaber Tim Kolk. Vangid said suurepäraselt hakkama ülesandega portreteerida oma hinge joonistuspaberil. Noor Läti kunstiteadlane Maija Rudovska kirjutab Eestimaa pinnal väheräägitud ja -eksponeeritud Läti uuemast maalikunstist. See on pigem sisse- kui väljapoole vaatav. Eve Arpo ja Riin Kranna-Rõõs avavad Tallinnas, Edmontonis ja Sao Paulos toimunud kunstiaktsiooni “Päev ilma mobiilita” telgitaguseid. Leena Torim kirjutab valgest ja kohevast lumest, mis on kaugel põhjas populaarne ehitusmaterjal. Vilen Künnapu kirjutab elu reisist Nepaali, mh kohtumistest stuupade ja elevantidega. Läti arhitekt Peteris Ratas võrdleb kahte Hiina linnakest – ligadi-logadi ja räämas, ent sellele vaatamata elujõulist töölislinnakut, 50-aastast Weidongi, ning ajalooliste Inglise linnade Bathi ja Bristoli pealt mõned aastad tagasi maha pandud libamodernistlikku Thames Towni, mis mõjub kõleda ja mahajäetuna. Harry Pye saadab seekord postkaardi ühest suuremast Inglise linnast Leedsist, millele lisab atraktiivsust suht kobe kunstielu. Mehis Heinsaar kirjutab lühiloo professor Leo Gidonist, kel katus sõidab, mistõttu tema Paleoliitikumi teemaline doktoritöö saab üha enam poeetilisi vorme. Lauri Sommer on tõlkinud ja kommenteerinud Hispaania poeedi Antonio Machado melanhoolset, ent läbitunnetatud luulet. Andri Luup kirjutab sellest, kuidas algselt positiivse ja valgena mõeldud kinolina on värvunud majandussurutise ajal filmimaailma masenduse ja süngete teemadega tökatmustaks. Mart Aas kirjeldab oma lühivisiiti Sloveenia kauni arhitektuuriga väikelinna Pirani, kus kultuurielus absoluutselt midagi ei toimu. Ta pakub välja uue tähtpäeva – kultuurivaba päeva igal aastal 20.11 (tegu on numbrimänguga, aastal 2011 saab Tallinn koos Turuga kultuuripealinnaks), kus kõik kultuuriasutused oleksid suletud ja ei toimuks ühtegi loomingulist ettevõtmist. Usun sarnaselt autoriga, et sel mõttel oleks jumet ja inimesed hakkaksid kultuuri käsitlema loomuliku inimtegevusena, mitte ufonautide pärusmaana.

Maailm koosneb märkidest, mida antakse edasi nii unes kui ilmsi. Robert Moss on kirjutanud “Teadlikus unenägemises” järgmist:

“Pharai kreeklased teadsid, et märke, mille järgi ennustada, leidub kõikjal meie ümber – lindude lennus, juhuslikus kohtumises, tänaval kõrvu jäänud võõraste kahekõnes. Maailm kõneleb meiega mitmehäälselt, unenägude kombel. Need hääled tunduvad sageli kakofooniana, sest me jätame pidevalt kõrvale sõnumid, mis ei allu lineaarsele järgnevusele ja loogikale. Sul on enam võimalusi maailmalt – ja ka unenägudest – saadavate sõnumite kogumiseks, kui suudad luua sünkroonsusele raami, mis sündmused fookusesse tooks. Kõige lihtsam viis selleks (nagu juba Pharai elanikud teadsid, kui seda jumalale kõrva sosistasid) on sõnastada küsimus, millele vajad kohest vastust. Väga tõenäoliselt on see sama küsimus, mille vastust ka su unenäod sulle näidata püüavad.”

 

August Künnapu / toimetaja

Foto: Aive Mets